Selülit Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Selülit Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Selülit kürü, kadınlar başta olmak üzere birçok kişinin maruz kaldığı selülit, zayıf ya da kilolu herkeste görülebilecek bir sorundur. Çoğu kişi kilo nedeniyle ortaya çıktığına inansa da zayıf kişilerde de selülit görülebilir. Selülit yaşam tarzının düzenlenmesiyle önlenebilir. Ancak yaşam tarzı düzenlenmezse ister zayıf ister kilolu olunsun ciltte portakal kabuğu görünümü kaçınılmaz olur. Selülit vücudun arınması gerektiğini gösteren bir işarettir. Besinler yoluyla vücuda alınan yağ, zararlı maddeler ve su ciltte birikerek selülit oluşumuna yol açar. Tabii selülit nedenleri sadece yağ, su ya da zararlı toksinler değildir. Daha birçok nedene bağlı olarak gelişebilecek selülit, genetik yatkınlık, yaş, hormonlar, yanlış uygulanan diyet listeleri gibi nedenlerden dolayı da oluşabilir. Tıbbi ya da doğal yöntemler selülitin tamamen yok olmasını sağlamaz. Ancak selülit oluşumunu önlemek için egzersizler, doğru beslenme ve kür tarifleri kullanılabilir. Selülit kürü, evde selülit için çare arayanlar için oldukça etkilidir. Hazırlanış ve uygulanışları oldukça kolay olan selülit kürü tariflerine makalemizde ulaşabilirsiniz.

Kahve ile selülit kürü: 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi, 1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 çorba kaşığı defne yaprağı, 1 çorba kaşığı biberiye ve 1 çorba kaşığı limon yağı bir kabın içine alınarak homojen şekilde karıştırılır. Hazırlanan kür duşa girmeden önce selülitli bölgeye masaj hareketleriyle uygulanır. Yaklaşık olarak yarım saat bekletildikten sonra bol suyla yıkanarak temizlenir. Haftada iki defa düzenli olarak uygulandığında selülitleri tamamen gidermese de görünümlerini oldukça azaltacaktır.

Nane ile selülit kürü: 1 çorba kaşığı sirke, 1 çorba kaşığı nane yağı ve 1 çorba kaşığı su homojen bir şekilde karıştırılarak, selülit bulunan alana dairesel hareketlerle sürülür. 1 saat bekletildikten sonra yıkanır. Haftada iki defa uygulandığında etkili sonuç alınabilir.

Zencefil ile selülit kürü: 2 çorba kaşığı zencefil, 1,5 çorba kaşığı susam yağı krem kıvamı alana kadar karıştırılır. Hazırlanan karışım selülitleirn üzerine masaj yapılarak tatbik edilir. Bölge streç film ile sarılarak 30 dakika beklendikten sonra ılık suyla yıkanır. Haftada bir defa uygulanabilir.

Kakao ile selülit kürü: Selülit kürü için, 30 gram çikolata, 2 şeker kaşığı biberiye yağı, 20 gram kakao, 2 şeker kaşığı karabiber yağı ve 2 şeker kaşığı tarçın yağı kullanılır. Çikolata benmari usulü eritilerek içine kakao eklenir. Ocakta devamlı karıştırılarak çikolata ve kakaonun birbiri ile iyice karışması sağlanır. Daha sonra karabiber yağı, tarçın yağı, biberiye yağı eklenip karıştırılır. Hazırlanan kür selülit bulunan bölgeye masaj hareketleriyle sürülür. 30 dakika bekletildikten sonra ılık suyla yıkanan kür, haftada bir defa düzenli uygulanabilir.

Doğal selülit kürü: 10 damla biberiye yağı, 12 damla kekik yağı, 10 damla portakal yağı, 1 çay kaşığı susam yağı ve 1 çay kaşığı zeytinyağı karıştırılarak, püskürtme aparatı olan bir şişeye alınır. Bacaklara püskürtülerek elle iyice yedirilir ve yarım saat bekletildikten sonra kabak lifiyle ovularak temizlenir. Haftada 2 kez düzenli uygulanabilir.

Masajlı selülit kürü: Yosunlu sabun, jajoba yağı ve biberiye yağı kullanılarak kür hazırlanır. Yağlar eşit ölçülerde homojen şekilde karıştırıldıktan sonra selülit bulunan bölgelere sürülür ve 1 saat bekletilir. Ardından yosun sabunu kullanılarak yağlar ciltten arındırılır. Düzenli uygulama sayesinde selülitlerin görünümü azaltılarak daha hoş bir görünüm sağlanabilir.

Selülit Kürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Havuç Suyu Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Havuç Suyu Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Çınar Yaprağı Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Çınar Yaprağı Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Zayıflama Kürleri Tarifi ve Malzemeleri

Zayıflama Kürleri Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6