Zerdeçal Kürü Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Zerdeçal Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Zerdeçal kürü, zencefil ile aynı aileye ait olan zerdeçal tropikal bitkilerden biridir. Mutfaklarda yemeklere lezzet katmak için baharat olarak yaygın bir şekilde kullanılsa da sağlığa olan faydaları nedeniyle tıbbi amaçla da kullanılmaktadır. Zerdeçal kür şeklinde hazırlanarak kullanıldığında sindirim, cilt, iltihap, enfeksiyon gibi pek çok alanda fayda sağlamaktadır. İyileştirici özelliği nedeniyle son yılların en popüler bitkisi haline gelen zerdeçalın içinde bulunan kurkumin adlı madde kanser hücrelerinin büyümesini engellemektedir. Ayrıca kireçlenmeye bağlı yaşanan eklem ağrılarına karşı da tedavi edici özellik sağlamaktadır. Güçlü antioksidan etkisi ve iltihap söktürücü özelliği alerji, Alzheimer gibi birçok kronik olarak gelişen hastalığa karşı fayda sağlıyor.


Zerdeçal kürü nasıl hazırlanır?


Zerdeçal kürü için toz zerdeçal ya da kök zerdeçal kullanılabilir. Kök kullanılacaksa kökün ufak parçalar haline getirilmesi gerekir. Toz zerdeçaldan kür hazırlamak daha kolay olur. 2 su bardağı su kaynatılır. Kaynayan suya 1 çay kaşığı zerdeçal eklenir. Su ocaktan alınarak demliğin kapağı kapatılır ve 10 dakika demlenmesi beklenir. Demlenme süresi tamamlandıktan sonra çay süzülerek içilebilir. Zerdeçal çayı tek başına tadından dolayı içilemiyorsa içine limon ve bir miktar bal eklenerek tatlandırılabilir. Zerdeçal kürü günde iki bardak içilebilir.


Zerdeçal kürünün faydaları nelerdir?


Zerdeçal kürü akne, kırışıklık, siyah nokta, sedef, egzama, cilt lekesi gibi birçok probleme karşı iyi gelir. Zerdeçal ciltte kurumayı engeller. Enfeksiyonlara karşı iyi gelir ve cilt sağlığına ciddi anlamda katkı sağlar. Zerdeçal cildin esnekliğini koruyarak cilt kırışıklığının önüne geçer. Zerdeçal cilt sağlığı için ayrıca yoğurt ve süt ile karıştırılarak cilt maskesi olarak da kullanılabilir.

Zerdeçal kürünün iltihap önleyici etkisi bulunmaktadır. İltihap vücut için önemlidir. Aksi olsaydı vücuda alınan bakteriler vücudu kolayca etkisi altına alarak hayati risk yaratabilirdi. Fakat bu durum elbette hafif ve kısa süreli iltihaplar için geçerlidir. İltihap, kanser, kalp krizi, Alzheimer gibi pek çok hastalıkta önemli rol oynar. Zerdeçal kürü bu noktada devreye girebilir. Zerdeçal kürü güçlü bir iltihap önleyicidir. Bu tür hastalıklarla mücadele etmek ya da yakalanma olasılığını azaltmak için zerdeçal kürü kullanılabilir.

Zerdeçal kürünün kolesterolü düşürücü etkisi bulunmaktadır. Damar tıkanıklığını azaltır. Damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarından korunmak için zerdeçal kürü kullanılabilir. Zerdeçal kürü aynı zamanda damar tıkanıklığına neden olabilecek kan pıhtılaşmasını da engelleyici etkiye sahiptir.

Zerdeçal sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını ağlar. Safra kesesinde safra üretimini arttırıcı etkisi vardır. Bu sayede gaz, şişkinlik, mide bulantısı, hazımsızlık gibi sindirim problemlerine karşı güvenle zerdeçal kürü kullanılabilir.

Artrit tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulan ciddi bir hastalıktır. Kemiklerde bozulma hastalığı olarak da tanımlanabilir. Zerdeçal kürü düzenli olarak Artrit hastalığına karşı kullanıldığında hastalığa yakalanma riski azalabilir.

Zerdeçal kürünün karaciğer sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Zerdeçal kürünün tüm vücudu temizleme gibi önemli bir özelliği de bulunmaktadır.

Zerdeçal kürü mükemmel bir antidepresandır ve bu özelliği ile kas ve sinirleri güçlendirir. Kişide rahatlama ve gevşeme sağlar.


Zerdeçal kürünün zararları nelerdir?

 • Zerdeçal kürü bilinçli ve aşırıya kaçılmadan kullanıldığında mükemmel bir reçete olabilir. Ancak bazı vücutlarda yan etkiler yaratabilir. Bu yan etkiler genellikle aşırı ve bilinçsiz kullanımlar nedeniyle ortaya çıkar.
 • Baharatlara karşı hassas olan kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
 • Aşırı tüketim nedeniyle kramp, kusma ve gaz şikâyetlerine yol açabilir.
 • Kanama ile alakalı problem yaşayan kişiler için uygun bir kür değildir. Kan inceltici özelliği olduğu için ameliyat olacak olan kişilerin ameliyattan en az 2 hafta önce bu kürü bırakmaları gerekir. Yine ameliyattan sonra da belli bir süre kür kullanılmamalıdır. Kan inceltici ilaçlar kullanıldığı sürece zerdeçal kürü kullanılmamalıdır.
 • Diyabet ve karaciğer hastalarında faydalı bir kür olsa da kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalı ve çok dikkatli kullanılmalıdır.
 • Zerdeçal kürünü çok uzun süre kullanmak kan hücrelerine zarar verebilir.

Zerdeçal Kürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Prostat İçin Brokoli Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Prostat İçin Brokoli Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Yeşil Çay Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çay Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Göbek Eriten Kür Tarifi ve Malzemeleri

Göbek Eriten Kür Tarifi ve Malzemeleri

Ceviz Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Ceviz Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Soğan Kürü Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Soğan Kürü Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Dut Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Dut Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kolay Hamile Kalmak İçin Kürler?

Kolay Hamile Kalmak İçin Kürler?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6