Kiraz Sapı Kürü Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kiraz Sapı Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Kiraz sapı kürü, sağlığımız için sayısız faydası olan kirazın kendisi kadar sapıda sağlık açısından oldukça faydalıdır. Tükettiğiniz kirazların saplarını asla atmayın ve kurutarak saklayın. Güçlü bir antioksidan olan kiraz, böbreklerin temizlenmesinde, birçok hastalığa karşı vücudun direncini arttırıp korumaktadır. Ayrıca A, C, D, E ve K vitamini açısından oldukça zengin olup, potasyum tuzlarını da barındırmaktadır. Bu kadar değerli olan bir meyvenin sapı da emin olun meyvesi kadar kıymetlidir. Özellikle zayıflamak isteyenlerin tercih ettiği kiraz sapı kürü sadece zayıflamak amacıyla değil vücuttaki ödemi atmak için, idrar söktürücü olarak, böbrekleri temizlemek için, kanın temizlenmesinde, idrar kaçırmada, toksinleri vücuttan atmada, dolaşım bozukluğunda, sistit hastalığı için, mesane rahatsızlıklarında, yüksek tansiyona karşı, böbrek taşı ya da kumunda, ağrılı böbrek hastalıklarında yani birçok rahatsızlıkta kullanılmaktadır. Peki bu kadar faydalı olan kiraz sapını nasıl kurutup saklarız? Mevsiminde aldığınız kirazların saplarını ayıklayarak gölge bir yerde kurutmalısınız. Kurutulan kiraz saplarını saklarken nem almamasına dikkat edilmesi gerekir. Eğer kiraz sapları nem alırsa küflenip bozulacaktır. Bu nedenle çok iyi muhafaza edilmesi gerekmekte bez torbalar içinde nemden ve rutubetten uzakta saklanmalıdır. Şimdi kirazdan ve kiraz sapından kısaca bahsettikten sonra gelelim bu şifa kaynağı ile hazırlayacağımız kürün tarifine ve nasıl kullanılacağına.


Kiraz sapı kürü gereken malzemeler

  • 1 litre su
  • 25-30 adet kurutulmuş kiraz sapı

Kiraz sapı kürü nasıl yapılır?


Öncelikle 25-30 adet kurutulmuş kiraz sapı soğuk su ile yıkanıp temizlenir. Ardından 1 litre suyu ocağa kaynamak üzere alıyoruz. Kaynayan suyun içine yıkadığımız 25-30 adet kiraz sapını atıyor ve 5 dakika daha kaynatıyoruz. Kaynattığımız kiraz saplarının suyunu soğuduktan sonra temiz bir cam kavanoza ya da cam bir şişeye süzerek buz dolabında muhafaza ediyoruz. Hazırlamış olduğumuz çay buz dolabında 3 gün saklanmalıdır. 3 günden sonra etkisini kaybeden çay dökülmeli ve yerine yenisi hazırlanmalıdır.


Kiraz sapı kürü nasıl uygulanmalı?


Hazırlamış olduğumuz kiraz sapı çayını aç veya tok karnına alabilirsiniz. Her gün 1 su bardağı içmeniz yeterli olacaktır. Regl döneminde de bu şekilde uygulana bilmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi buz dolabında sadece 3 gün etkilidir. Kullanılmayan ya artan çay dökülüp yenisi hazırlanmalıdır.

Kiraz Sapı Kürü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6