İncir Kürü Nasıl Yapılır?
26 Haziran 2024

İncir Kürü Nasıl Yapılır?

İncir Kürünün Faydaları

İncir kürü, kış aylarının koruyucu kalkanı olarak bilinir. İçerisinde yüksek oranda protein, vitamin ve mineral bulunduğu için kolesterol seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Grip olan kişilerde de tercih edilir. Sindirim sistemini düzenler ve sindirimi kolaylaştırır. İncir kürünün içerisinde B1 ve B2 vitaminleri bulunduğu için bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Aynı zamanda K vitamini de içerdiği için kemiklerin gelişimini destekler. Tansiyonu düşürmek için de kullanılır.

Hamile Kalmak İsteyenler İçin İncir Kürü

Hamile kalmak isteyen kadınların en çok tercih ettiği kürlerden biridir. Yumurta sayısı az olan kadınlar, düzenli bir şekilde kullandıklarında yumurta sayısını artırarak hamile kalmalarını sağlar. 2,5 su bardağı kaynayan suya 9 tane kuru incir atarak ağzı kapalı bir kapta 20 dakika kaynatılır. Kaynama süresi dolduktan sonra ılık olması için süzgeç yardımıyla başka bir kaba süzülür ve günde iki kez aç karnına içilir. Bu kür 25 gün boyunca uygulanır ve sonra 7 gün ara verilir. 7 gün bittikten sonra yine 25 gün boyunca uygulanır. Toplamda 50 gün kullanılmış olur. Düzenli bir şekilde kullanıldığında yumurta sayısını artırarak hamile kalmayı sağlar.

Diğer Faydaları

İncir kürünün faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir.
  • Kabızlık
  • Kilo verme
  • Sivilcelerin kurutulmasında
  • Boğaz ağrısı
  • Ağız yaraları
  • Kalp sağlığı
  • Meme kanseri
  • Diyabet gibi hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir.

Ekstra Bilgiler

İncir kürü, aynı zamanda cilt sağlığına da katkıda bulunabilir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde ciltte meydana gelen yaşlanma belirtilerini geciktirir. Bunun yanı sıra, incir kürünün bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve vücudun hastalıklara karşı direncini artırdığı da bilinmektedir.İncir kürü uygularken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin, şeker hastalarının doktorlarına danışmadan bu kürü uygulamamaları önerilir. Ayrıca, incir kürü fazla miktarda tüketildiğinde bağırsak hareketlerini aşırı derecede artırarak ishal gibi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden, kullanım dozu ve süresi dikkate alınmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Dilek

01 Haziran 2024 Cumartesi

Adet döneminde sancının azaltılmasında incir kullanımının faydalı olduğunu duymuştur. Gerçekten de etkisini görebilir miyim? Bunun için günde ne kadar kullanmam gerekiyor? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Efecan

Merhaba Kuru incir hem lezzeti ile hem de faydaları nedeni ile size oldukça büyük katkılar katacaktır. Dilek hanım günlük olarak en az 3-4 tane kuru incir tüketmenizin size çok etkisi olacağını söyleyebiliriz. Ancak farklı bir hastalığınız var ise kuru incir pek de iyi gelmeyebilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bağırsak Kürü ve Uygulaması

Bağırsak Kürü ve Uygulaması

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Definasyon Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Definasyon Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Limon Kürü Tarifi ve Malzemeleri

Limon Kürü Tarifi ve Malzemeleri